Somnium Mirabile      Somnium Mirabile
ESILEHT ·  KKK ·  JUTUTUBA ·  FOORUM ·  GALERII ·  RAAMATUKOGU ·  VIITED ·  SOMNIA
Logi sisse
Raamatukogu

TERRY PRATCHETT

28.04.1948 -

Terry Pratchett sündis 28. aprillil 1948 Hay-on-Wye külas Beaconsfieldis David ja Eileen Pratchetti pojana. Ta sai oma hariduse High Wycombe'i tehnilisest keskkoolist ja Beaconsfieldi avalikust raamatukogust.

Tema esimene avaldatud teos oli lühijutt The Hades Business, mis ilmus tema koolilehes, kui ta oli 13-aastane ning mis leidis 1963. aastal tee ka Science Fictioni ajakirja. Töö eest maksti talle 14 inglise naela. Terry teine töö oli Night Dweller, mis 1965. aasta novembris avaldati ajakirjas New Worlds. 1965. aastal koolist lahkumise järel asus ta tööle kohaliku ajalehe Bucks Free Press juures, kus töötas ajakirjanikuna. Järgnevalt leidis ta tööd ka teiste kohalike kagu-Inglismaa ajalehtede juures, mille hulka kuulusid Western Daily Press ja Bath Chronicle.

See oli tema ajakirjanikutöö ajal, kui ta saadeti küsitlema Peter Bander van Durenit, Gerrards Crossis Buckinghamshire'is asuva väikese kirjastuse - Colin Smythe Limited - kaasjuhatajat uue raamatu ilmumise kohta, mil ta juhtus mainima, et on isegi just ühe raamatu valmis saanud. Raamatuks oli Vaibarahvas (e.k. 1999), mis avaldati lõpuks aastal 1971 ning mille esitluspidu peeti Londonis asuva Heali kaubamaja vaibaosakonnas.

1980. aastal sai temast keskelektri tootmise juhatuse pressiesindaja alal, kuhu kuulus palju tuumaelektrijaamu; hiljem mainis ta naljatamisi, et oli osanud näidata laitmatut ajastust oma karjäärimuutuses, sest just oli Pennsylvanias USA's toimunud Three Mile Island'i tuumaõnnetus. Pratchett loobus sellest tööst 1987. aastal, kui talle jõudis kohale, et võib ära elada ka kirjutamisest; seda põhjendab märkimisväärne kasv tema toodangus ning sestpeale on ta avaldanud kaks raamatut aastas. Ükskord hinnati, et 1% kogu Inglismaal müüdavast kirjandusest oli kirjutatud Pratchetti poolt, kuigi see arv saadi enne J. K. Rowlingu Harry Potteri fenomeni.

1998. aastal määrati Pratchett kirjandusteenete eest Briti Impeeriumi ordu ohvitseriks. Tema tüüpiliselt irooniline kommentaar oli: "Ma kahtlustan, et "kirjandusteened" koosnesid püüdest neid mitte kirja panna." 1999. aastal pälvis ta Warwicki ülikooli audoktori nimetuse.

Pratchett nimetab oma puhkamisviisideks "kirjutamist, jalutamist, arvuteid, elu". Teda tuntakse ka oma kauboikübarate pärast, nagu näha tema raamatute tagakaantel.


Terry Pratchetti kõige kuulsamateks teosteks on Kettamaailma seeria raamatud (üle 30). Alates esimesest raamatust, 1983. aastal ilmunud Võlukunsti värvist (e.k. 1997), on seerias ilmunud erineva tugevusega lugusid, mille kõrvalharudena on sündinud ka seeriast inspireeritud muusikat, joonisfilme ja teatrilavastusi. Äsjailmunud Kettamaailma raamatud leiavad alati tee The Sunday Timesi enimmüüdud raamatute nimekirja eesotsa, samuti on Pratchett 1990-date enimostetud kirjanik. Kettamaailma raamatud on võitnud ka auhindasid nagu Prometheuse auhind ja Carnegie medal. BBC küsitluses "Big Read" oli neli Kettamaailma raamatut esisajas ning 14 raamatut üldse kogu kahesajas.

Peaaegu kõik Kettamaailma lood on märkimisväärsed selle poolest, et neil puuduvad peatükkide jaotused. Selle asemel on raamatutes väga mitmed erinevad tegevusliinid, mis üksteisest läbi jooksevad. Raamat Going Postal tegi just vastupidist, minnes isegi nii kaugele, et juurde oli lisatud proloog ja epiloog koos väikeste sisukokkuvõtetega igast peatükist.

Paljud Kettamaailma raamatud jagavad samu peategelasi ja näitavad nende arengut läbi aja. Ühe raamatu põhitegelased võivad teha ka teistes episoodilisi ilmumisi - üks selline tegelane on Surm. Raamatud võib nendes leiduvate tegelaste ja teemade järgi jagada veel omakorda väiksemateks seeriateks:

  • Rincewind'i lood - need lood keerlevad ümber niiöelda võlur Rincewindi. "Niiöelda", sest Rincewind on maagias täielik läbikukkumine, kuid läbi erinevate sündmuste tunnistatakse teda siiski võluriks (kuna lihtsalt ei ole teist sobivat sõna). Samuti kirjeldatakse teiste Nähtamatu ülikooli võlurite elu. Siia kuuluvad raamatud Võlukunsti värv, Fantastiline valgus (e.k. 1998), Ürgsorts (e.k. 2001), Huvitav aeg (e.k. 2003).

  • Nõidade lood - need lood keerlevad Lancre'i nõidade ümber, eriti Vanaema Weatherwaxi, Nanny Oggi ja Magrat Garlicu, hiljem ka Agnes Nitt'i. Siia kuuluvad raamatud Võluv võrdsus (e.k. 1999), Õed nõiduses (e.k. 2001), Nõiad võõrsil (e.k. 2003), Härrasrahvas (e.k. 2003).

  • Surma lood - need lood keskenduvad Surmale, kes ilmneb oma tavapärases personifikatsioonis mustas rüüs skeletina ja vikatiga. Surma kaaslasteks on tema lapselaps Susan, teenija Albert ja Rottide Surm - rottide vaste inimese surmale. Hilisemates raamatutes tõuseb esile Susan, kuigi Surm on endiselt võtmeisik. Siia kuuluvad raamatud Mort (e.k. 2001), Eric (e.k. 2002), Vikatimees (e.k. 2002), Huvitav aeg (e.k. 2004), Hinge muusika (e.k. 2004), Orikavana (e.k. 2005).

  • Linnavahi lood - need lood keerlevad ümber Ankh-Morpoki politsei vaste, linnavahtide. Samuel Vimes juhib linnavalvet ja tema ohvitserid on Porgand Rauaavastajasson, Angua, Fred Colon, Detritius ja "Nobby" Nobbs. Siia kuuluvad raamatud Vahid! Vahid! (e.k. 2002), Relvis mehed (e.k. 2003).

  • Tiffany Achingi lood - need lood keerlevad ümber noore tüdruku Tiffany Achingu, kellel on ootamatud liitlased nagu Nac Mac Feegle. Lood on peamiselt kirjutatud lastelugudena. Nad sobituvad ka nõidade lugudesse, eriti raamatusse A Hat Full of Sky.

  • Mitmesugused lood - need, kus mitte ükski viiest ei kehti või kus peategelased ilmuvad ainult korraks. Kettamaailmal põhinevad ka neli lühijutustust Theatre of Cruelty, Death and What Comes Next, Troll Bridge, The Sea and Little Fishes. Kolmas avaldati kogumikus After the King: Stories in Honour of J. R. R. Tolkien ning neljas Robert Silverbergi koostatud kogumikus Legends.

Terry Pratchett ei tee oma töö mõjutajatest mingit saladust; nad on peamiseks huumoriallikaks. Ta impordib töösse mitmeid popkultuuri tegelasi, kuid lisab ootamatuid aspekte. Need allikad on paljuski kooskõlas tegelikkusega ning fännilehtedel võib leida mitmeid nimekirju, kus sellised detailid kirjas on.

Pratchetti huvi orangutangide vastu ei ole piiratud üksnes tema Raamatukoguhoidjaga, vaid ta on teinud tööd ka Orang-Utan fondi heaks, käies Borneo saarel loomi nende loomulikus keskkonnas filmimas. Järgides Pratchetti eeskuju on isegi seesugune fänniüritus nagu Kettamaailma konventsioon võtnud Orang-Utani fondi oma heategevuslikuks eesmärgiks.

Auhinnad:

Kasutatud kirjandus:

Vaata ka BAASist:


 TAGASI ÜLES KONTAKT