Somnium Mirabile      Somnium Mirabile
ESILEHT ·  KKK ·  JUTUTUBA ·  FOORUM ·  GALERII ·  RAAMATUKOGU ·  VIITED ·  SOMNIA
Logi sisse
Raamatukogu

JOANNE KATHLEEN ROWLING

31.07.1965 -

Briti kirjanik, sündinud Chipping Sodburys Lõuna-Gloucestershire'is. Teda tuntakse ennekõike kui Harry Potteri fantaasialugude autorit. Rowlingu raamatud on pälvinud laialdast rahvusvahelist tähelepanu ning võitnud mitmeid auhindu. 2004. aasta veebruaris pakkus Forbes'i ajakiri tema varanduse väärtuseks 576 inglise naela, mis tegi temast USA dollarite mõistes esimese miljardäri, kes on saanud rikkaks ainult raamatute kirjutamisega. Rowling on ka Suurbritannia jõukaim naine, olles kaugel ees isegi kuninganna Elizabeth II-st.

Kui tema kirjastaja Bloomsbury pakkus, et raamatu esikaanel tuleks kasutada initsiaale (kuna pelgalt naise nimi oleks eemale tõuganud noortest poistest koosneva ostjagrupi), siis otsustas ta omastada vanaema keskmise nime, Kathleeni.

Enne Potteri-raamatute kirjutamist oli Rowling kirjutanud kaks täiskasvanute raamatut, millest kumbagi ei püüdnud ta avaldada. Idee Potteri kirjutamiseks tuli neljatunnise rongisõidu käigus ning sihtkohta jõudes oli tema peas suur hulk "Tarkade kivi" tegelasi ja tegevusliine juba valmis mõeldud. Ta alustas raamatu kirjutamist oma lõunapauside ajal ning jätkas käsikirja kallal kogu aja, mis ta veetis Oporto linnas Portugalis inglise keele õpetajana. Peale esimest õnnetut abielu naases ta Suurbritanniasse ning lõpetas raamatu Shotimaal Edinburghis. Sel ajal oli ta töötu, elatudes abirahadest. Raamatule sai omaks suur edu ning peale seda on ilmunud viis järge. Müügiedu tegi temast miljonäri ning 2001. aastal ostis ta Tay jõe kaldale Perthshire'is Shotimaal 19. sajandist pärit mõisa, kus 26. detsembril 2001 abiellus oma teise mehe, dr. Neil Murray'ga.

Varsti peale neljanda raamatu ilmumist leidsid ilmavalgust kaks broshüüri, mõeldud Comic Reliefi heaks. Need kujutasid endast Harry Potteri kooliraamatuid, mille müügitulud läksid heategevusele. Ta on annetanud loendamatu summa raha ja toetust paljudele maailma heategevusorganisatsioonidele, eriti skleroosiga, millesse ta ema 1990. aastal suri, tegelevate uuringute teostamiseks. Rowlingu sõnade kohaselt on see surm tema raamatuid üleüldiselt kõvasti mõjutanud.

Harry Potteri raamatuid peaks kokku ilmuma seitse tükki, üks iga aasta kohta, mille Harry koolis veedab. Kuus sellest seeriast on juba ilmunud. Viienda raamatu, Harry Potter ja fööniksi ordu, ilmumine lükkus edasi, kuna üks rivaalitsev kirjanik Nancy Stouffer kaebas Rowlingi ebaõnnestunult kohtusse, süüdistades teda plagiaadis. Peale viiendat raamatut võttis Rowling aja maha, kuna juba neljanda raamatu kirjutamisel tundis ta enesel olevat koormat. Ta ütles, et mingil ajahetkel mõtles ta isegi oma käeluu murdmisele, sest pinge oli lihtsalt liiga suur. Peale seda, kui oli sundinud kirjastajaid tähtaega maha võtma, nautis ta kolme aastat vaikset kirjutamist ning on kommenteerinud, et töötas ka millegi muu kallal, mille juurde ta võiks peale seeria lõppu tagasi minna. Viies raamat ilmus 21. juunil 2003.

2003. aasta lõpus pöördus tema poole televisiooniprodutsent Russell T. Davies, kes palus tema kaastööd kuulsale Briti ulmetelesarjale Doctor Who'le. Kuigi selline pakkumine teda lõbustas oli ta sunnitud pöördumisest siiski loobuma, kuna oli hõivatud järgmise Potteri-raamatuga. 20. detsembril 2004 teatas Rowling, et kuues raamat ilmub 16. juulil 2005. Rowling on iseendana esinenud ka ameerika animasarjas Simpsonid, kus ta oli spetsiaalses briti episoodis nimega The Regina Monologues.

Harry Potteri seeria raamatud on:

  • Harry Potter ja tarkade kivi (1997, e.k. 2000)
  • Harry Potter ja saladuste kamber (1998, e.k. 2000)
  • Harry Potter ja Azkabani vang (1999, e.k. 2000)
  • Harry Potter ja tulepeeker (2000, e.k. 2000)
  • Harry Potter ja fööniksi ordu (2003, e.k. 2003)
  • Harry Potter ja segavereline prints (2005)

Harry Potteriga seonduvad raamatud:

  • Lendluudpall läbi aegade (2001, e.k. 2002)
  • Fantastilised elukad ja kust neid leida (2001, e.k. 2002)

Auhinnad:

  • 2001 Harry Potter ja tulepeeker - Hugo parima ulmeromaani eest.

Kasutatud kirjandus:

Vaata ka BAASist:


 TAGASI ÜLES KONTAKT