Somnium Mirabile      Somnium Mirabile
ESILEHT ·  KKK ·  JUTUTUBA ·  FOORUM ·  GALERII ·  RAAMATUKOGU ·  VIITED ·  SOMNIA
Logi sisse
Raamatukogu

CLIFFORD DONALD SIMAK

3.08.1904 - 25.04.1988

Clifford Simak oli Ameerika ulmekirjanik. Teda, kui selle zhanri ühte vanimat kirjanikku, on tihti kirjeldatud kui ühte "pastoralisti" (Zenna Henderson on teine). Tema poolt käsitletud teemad rõhuvad tihti pigem humaanusele ja maaelule kui vägivaldseid kokkupõrkeid põhjustavale tehnoloogiale. Isegi tema robotid kippusid olema rohkem inimese sarnased kui mõne teise autori inimesed. Just see on loonud ajatu loomuse tema töödele, samas kui teised võivad kiiresti aeguda. Tema tähtsamateks teosteks loetakse romaane Linn (1952, e.k 1996), mis räägib inimkonna linnade ja lõpuks ka Maa tagasipöördumisest pastoraalse eluviisi juurde, jättes need robotitele ja tarkadele koertele; ning Vahejaam (1963, e.k 2004), mis räägib ühest mehest enne Ameerika kodusõda, kelle eeliseks on elamine väheasustatud paigas. Tema maja on vahejaamaks tähtede vahel teleporteeruvatele tulnukatele. Jaamapidaja on läbi aastate omandanud mõningad tulnukate võimed. Lõpuks pannakse ta valiku ette: tähed või inimlikkus. Selline konflik on Simakile väga omane.

Clifford Donald Simak sündis 3. augustil 1904 Millevillis John Lewis ja Margaret (Wiseman) Simaki pojana. Õppis Wisconsini ülikoolis ajakirjandust. Abiellus Agnes Kuchenbergiga 1929. aasta aprillis. Oli kooliõpetaja, kuid samal ajal abiellumisega vahetas ka töökohta ning hakkas tööle ajakirjanduses. Ta töötas 30-datel paljudes erinevates ajalehtedes nagu Minneapolis Star ja Tribune. Kirjanik suri 25. aprillil 1988 Mineapolises.

Clifford Simak alustas oma karjääri looga The World of the Red Sun, mis avaldati esmakordselt 1931. aastal Hugo Gernsback'i raamatus Wonder Stories ja avaldati veelkord tänu Isaac Asimovile raamatus Before the Golden Age, Doubleday (1974). Simaki loetakse üheks haritumaks ja humanistlikumaks nn "kuldajastu" kirjanikuks (nn ulme "kuldajastu" - algas 1938. aasta paiku).

Oma romaanides on ta tegelenud aja paradokside (nt Worrywart), surematuse (nt Grotto of the Dancing Deer), ajarännete (nt Highway of Eternity) ja paralleelmaailmadega (nt Linn). Temalt ilmus üle 25 romaani ja umbes 300 lühijuttu. Tema teosed on tihti kirjutatud nn "väikelinna" vaatepunktist.

Oma ligikaudu neljakümnes romaanis ja arvukates lühijuttudes puudutab Simak väga mitmesuguseid teemasid. Tema raamatutes võib kohata tulnukaid supertsivilisatsioonidest kõrvuti ükssarvikute, libahuntide, härjapõlvlaste ja nõidadega, retki kaugetele planeetidele ja teistesse dimensioonidesse, tulevikulinnasid, bioloogiliselt konstrueeritud üliinimesi, aja ja ruumi alistanud ning surematuse saavutanud tsivilisatsioone. Nagu nii mahuka loomingu puhul ette tuleb, pole ka Simaki kõik raamatud võrdselt heal tasemel. Parimais neist on aga mõjuvalt edasi antud autori mure inimkonna saatuse pärast ning kartus, et tehnilist tsivilisatsiooni arutult edasi arendades ütleb inimene endale õnnetuseks lahti teistest arengusuundadest, mis tooksid kaasa mitte loodusest eraldumise, vaid oma looduslike eelduste maksimaalse tundma õppimise ja ära kasutamise. Simaki kangelane pole üliinimene, pigem on ta ameerika ullike, nutikas ja aus inimene, kes igapäevases elus alati kõige paremini läbi ei löö. Siis aga paisatakse ta ootamatult sündmuste keerisesse, kus temast sõltub kogu maailma saatus. Ja olukorras, kus osutuvad võimetuks kõige täiuslikumad teaduse imed, otsustavadki Simaki romaanides tihti asja südameheadus, taiplikkus ja isegi inimlikud nõrkused.

Auhinnad:

  • 1953 Linn - International Fantasy Award parima ulmeromaani eest;
  • 1958 Suur eesõu (e.k 1976)- Hugo parima ulmenovelleti eest;
  • 1963 Vahejaam - Hugo parima ulmeromaani eest;
  • 1967 Libahundi printsiip (e.k. 1989);
  • 1968 Härjapõlvlaste kaitseala (e.k. 1989);
  • 1982 Grotto of the Dancing Deer - Hugo parima lühijutu eest, samuti Nebula.
  • Elutöö eest sai ta 1977. aastal Grand Master Awardi, Science Fiction Writers of America poolt.

Kasutatud kirjandus:

Vaata ka BAASist:


 TAGASI ÜLES KONTAKT